Δράσεις Σ.Ε.Ι

Οι Δράσεις του Σ.Ε.Ι δεν είναι μόνο ιερακοθηρικές, στοχεύουν επίσης στην διατήρηση & προστασία των αρπακτικών πτηνών και του περιβάλλοντος καθώς και στην συνεισφορά στην κοινωνία μας.

Ιερακοθηρικές

Επανένταξη Αρπακτικών Πτηνών

Ο Σ.Ε.Ι ως σύλλογος Αρωγός της Τέχνης στην χώρα μας, έχει ιδρύσει την Ομάδα Εκγύμνασης Επανεντάξιμων Αρπακτικών Πτηνών υπό την επιστημονική επίβλεψη του Δρ. Παναγιώτη Αζμάνη και την καθοδήγηση του Προέδρου του Σ.Ε.Ι, Σταύρου Αθανασίου.

Βιολογική Διαχείριση Ειδών Πανίδας

Η βιολογική διαχείριση ειδών πανίδας αποτελεί την πιο κοινωφελή σύγχρονη εφαρμογή της παραδοσιακής ιερακοθηρίας. Η βιολογική διαχείριση είναι μία περίπλοκη διαδικασία και αποτελεί την πιο αποτελεσματική και οικολογική μέθοδο διαχείρισης.

Διατήρηση & Προστασία Αρπακτικών Πτηνών και Περιβάλλοντος

Περιβαλλοντική Εκπαίδευση

Τα διαδραστικά προγράμματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης με την χρήση αρπακτικών πτηνών εφαρμόζονται επιτυχώς σε όλο τον κόσμο.

Διάσωση Αρπακτικών Πτηνών

Οι ιερακοθήρες ως άνθρωποι της φύσης και βαθιοί γνώστες των αρπακτικών πτηνών μπορούν να χειριστούν και να δώσουν πρώτες βοήθειες σε αρπακτικά πτηνά.

Επιστημονική Έρευνα

Η έρευνα πεδίου με εξειδικευμένο επιστημονικό προσωπικό αποτελεί τον ακρογωνιαίο λίθο για την απόκτηση γνώσης και την κατάστρωση σχεδίων διατήρησης.

Κοινωνικές

Κοινωνικές Δράσεις (Αιμοδοσία, Εθελοντισμός, Δωρεές, Καιρικά Φαινόμενα, κ.ά.)

Ο Σ.Ε.Ι θεωρεί αυτονόητο ότι αποτελεί αναπόσπαστο μέρος της ευρύτερης Ελληνικής κοινωνίας και των προβλημάτων από τα οποία αυτή μαστίζεται. Σε καιρούς όπου το φιλότιμο, η προσφορά και η αλληλεγγύη είναι δύστοκα και δυσεύρετα, ο Σ.Ε.Ι εμφορείται από το υψηλό αίσθημα ευθύνης και προσφοράς προς τους συνανθρώπους μας.