International Association for Falconry and Conservation of Birds of Prey

Ο Σ.Ε.Ι αποτελεί μέλος της Ι.A.F (Παγκόσμια Ομοσπονδία Ιερακοθηρίας) και τον εκπροσωπεί στην Ελλάδα. Είναι η διεθνής ιερακοθηρική οικογένεια, το ανώτατο συλλογικό όργανο, και ο συντονιστής όλων των ιερακοθηρικών δραστηριοτήτων. Ο Σ.Ε.Ι ακολουθεί την δεοντολογία, τις θέσεις και τις προτάσεις της I.A.F και τις προσαρμόζει στα ελληνικά δεδομένα.

Μέλη του Σ.Ε.Ι συμμετέχουν ενεργά σε πολλές επιτροπές και συνδιαμορφώνουν με την εμπειρία και τον δυναμισμό τους τις παγκόσμιες ιερακοθηρικές εξελίξεις, ενώ μαθαίνουν από τις άλλες αδελφικές οργανώσεις.

Η στήριξη της Ι.Α.F υπήρξε καθοριστική στην επαναφορά της ιερακοθηρίας στην Ελλάδα ενώ η μελλοντική συνεργασία θα συμβάλλει στην προβολή και την εδραίωση της μοντέρνας ιερακοθηρίας.

Σχετικές Αναρτήσεις